Congress Entrants 2013

Entries received as at 31.12.13
 
HASTINGS MASTERS

MCHEDLISHVILI Mikheil, GEO, gm, 2649
KHENKIN Igor, GER, gm, 2598
MA Qun, CHN, gm, 2595
TOMCZAK Jacek, POL, gm, 2569
PAICHADZE Luka, GEO, gm, 2568
HEBDEN Mark, ENG, gm,2560
PERT Nick, ENG, gm, 2554
GORDON Stephen, ENG, gm, 2519
HAWKINS Jonathan, ENG, im, 2512
GORMALLY Daniel, ENG, gm, 2500
RAHMAN Ziaur, BAN, gm, 2496
FLEAR Glenn, ENG, gm, 2471
VAKHIDOV Jahongir, UZB, im, 2452 
ARKELL Keith, ENG, gm, 2438
CHERNIAEV Alexander, RUS, gm, 2434
WEGERLE Joerg, GER, im, 2431
SARKAR Justin, USA, im, 2425
MILLIET Sophie, FRA, im/wgm, 2387
FOISOR Ovidiu-Doru, ROU, im, 2397
FERNANDEZ Daniel, SIN, im, 2381
KIPPER Jens, GER, 2378
MANNION Stephen, SCO, im, 2375
FOISOR Cristina-Adela, ROU, im, 2355
BELLIN Robert, ENG, im, 2337
SOWRAY Peter, ENG, fm, 2326
ERZHANOV Arman, KAZ, fm, 2325
KNOTT Simon, ENG, im, 2317
MU Ke, CHN, 2302
STRUGNELL Carl, FRA, fm, 2291
PROSVIRIAKOV Vladimir, USA, im, 2282
CROAD Nicolas, NZL, fm, 2272
HARVEY Marcus, ENG, 2269
STEWART Neil, GER, fm, 2258
JACKSON James, ENG, 2282
LEDGER David, ENG, fm, 2246
REPPLINGER Marc, GER, 2245
SNAPE Ian, ENG, 2229
KETT Timothy, WLS, 2223
SCHUSTER Martin, GER, 2209
FOISOR Michaela-Veronica, ROU, wim, 2216
ROWE Duane, JAM, 2218
KEWES Gerd, GER, 2200
MCPHILLIPS Joseph, ENG, 2199
ANDERSON John, ENG, 2195
EAMES Robert, ENG, fm,2195
RAYNER Francis, WLS, 2192
MARUSENKO Petr, UKR, im, 2189
WADSWORTH Matthew, ENG, 2188
ATKINS Rita, ENG, wim, 2176
CHLOST Marlena, POL, wfm, 2167
BIANCO Valerio, ITA, 2151
HARIA Ravi, ENG, 2160
KVISLA Johannes Luangtep, NOR, 2149
BURNETT Jim, ENG, 2138
SUGDEN John, ENG, 2138
JAUNOOBY Ali, ENG, 2124
HARARI Zaki, ENG, 2118
BROWN Tom, ENG, 2088
LENIER Jude, Eng, 2082
CAFFERTY Bernard, ENG, fm, 2081
VILLIERS Thomas, ENG, 2078
TAKAWIRA Erick, RSA, 2072
DEGRO Heiko, GER, 2060
LITWAK Piotr, POL, 2059
STILLE Alexander, ENG, 2052
HELMER Christoph, GER, 2037
MUELLER Constantin, GER, 2047
TAYLOR Adam C, ENG, 2025
PETTERSEN Joar Gullestad, NOR, 2013
SPANTON Timothy, ENG, 2008
OYAMA Akito, ENG, 1998
PICKERSGILL Adrian, ENG, 1988
TAYLOR Adam A, ENG, 1983
FERNANDEZ Michael, ENG, 1975
ROGGENSACK Hans Peter, GER, 1972
ter STEEG Marcus, GER, 1942
FLYNN David, ENG, 1932
HALFHIDE Sebastian, NED, 1916
HILTON Stephen, SCO, 1915
OTHMAN Mustapha, NGR, 1914
YOUNG Mel, ENG, 1902
STANIFORTH Matthew, WLS, 1899
OBSIEGER Hendrik, GER, 1873
LOW Zhen Yu Cyrus, SIN, 1868
RUMSEY Victor, ENG, 1861
DENNIS Nigel, ENG, 1848
WILLSON Ollie, ENG, 1833
CLAYTON Tristan, ENG, 1832
STONEHOUSE Thomas, ENG, 1772
MACRAE James, SCO, 1736
MCKENNA John, ENG, 1735
GUNN Mike, ENG, 1727
FRENCH Max, ENG, 1718
BREWER Callum, ENG, 1693
MITCHELL Robert, NZL, 1674
WITT Holger, GER, 1648
SHIERLAW Hamish, ENG, 1605
DEAN Michael, ENG, 1597
FELL Colin, ENG
Total Masters entries to date: 99

CHRISTMAS TOURNAMENT

BILLETT Stephen (Southsea):  BO LARSEN Flemming (Denmark):  BOARDMAN Jeffrey (Haywards Heath):  BULLOCK Lee (Islington):  BUSWELL Paul (St.Leonards-on-Sea):  CARTER Harry (London):  CHAKRABORTY Niloy (India):  CLOAD Adrian (St.Leonards-on-Sea):  COVE Henry (Hawkhurst):  CROCKETT Stephen (Birmingham): CUTMORE Martin (Ashford):  DAVIS John (Dorking):  DE SANTOS Andrew (Preston):  EVANS Helen (Romford):  EVERITT David (Haywards Heath):  FOLEY Phil (Rainham):  FRASER Alan (Orpington):  FRASER Chris (Nottingham):  GARDINER Colin (Ely):  GARDNER Joan (Berkhamsted):  GOODFELLOW Russell (Tunbridge Wells):  HEATH David (Maidstone):  HJORT Helge (St.Leonards-on-Sea):  HOWES David (Croydon):  HUDSON Jeremy (Bexhill-on-Sea):  JELLISS George (Hastings):  KEARSLEY Raymond (Mitcham): KELLY Paul (St Leonards-on-Sea):  KLINK Gerwin (Germany):  KLUDSZUWEIT Kim Ira (Germany):  MAHONEY Nicholas (Doncaster):  MASON Alicia (New Malden):  MASON Ian (New Malden): MIKURENDA Alfred (Bexhill-on-Sea):   MUNRO Paul (Stratford on Avon):  OAKMAN Stephen (St.Leonards-on-Sea):  OYAMA Harunobu (Cambridge):  PONTING Andrew (Beckenham):  QUINTOS Conrado (Hastings):  RHODES Lawrence (Bexhill-on-Sea):  ROBERTS Malcolm (Knutsford):  ROBSON Caroline (Enfield):  RUANE Brendan (London):  SCHMERWITZ Reinhard (Germany):  SELLICK Simon (Bracknell):  SHAW Matthew (Leigh-on-Sea):  SHEPLEY Julien (Guildford):  VELAYUDHAM Kartik (Frant, East Sussex):  WALDOCK Adrian (Walton-on-Thames):  WARDA Siegfried (Eastbourne):  WELLS Jonathan (Norwich):  WILLSON Gary (Hastings):  WILSON Matthew (Paignton):  WOOD Peter (Hastings):  WOOD Richard (Chesterfield):  WOODHAMS Mason (Hastings)

NEW YEAR MORNING

AKEYA-PRICE Robert (Croydon):  ALLEN Timothy (London):  BILLETT Stephen (Southsea):  BULLOCK Lee (Islington):  BUNN Matt (Sevenoaks):  BUSWELL Paul (St.Leonards-on-Sea):  COLLINS Alan (Oxford):  COSENS Derek (Bexhill-on-Sea):  CROCKETT Stephen (Birmingham): DE SANTOS Andrew (Preston):  DESWARTE Ian (Farnham):  EVERITT David (Haywards Heath): FLEISCHER Jeff (Croydon):  FLEMING Andrew (Bexhill-on-Sea):  FOLEY Phil (Rainham):  FORBES Douglas (Wooburn Green):  FOWLER David (Snodland):  FRASER Alan (Orpington):  FRASER Chris (Nottingham):  GAMBLE Raymond (Derby):  HEATH David (Maidstone):  HOWELL Christopher (Redhill):  HOWELL Matthew (Redhill):  HOWELL Oliver (Redhill):  HOWES David (Croydon):  HUDSON Jeremy (Bexhill-on-Sea):  JELLISS George (Hastings):  KELLY Paul (St Leonards-on-Sea):  LICHTE Martin (Germany):  MAHONEY Nicholas (Doncaster):  MOORE John (Eastbourne):   MOORE John (Horley):  MUNRO Paul (Stratford on Avon):  PAGE Martin (London):  PONTONUTTI Anna (Hastings):  POTTER Mark (Salisbury): REDDIE Michael (Eastbourne):  ROBERTS Anthony (Merseyside):  ROBSON Caroline (Enfield):  ROWE Duane (Jamaica): SCHMERWITZ Reinhard (Germany):  SELLICK Simon (Bracknell):   SMART Robert (Hastings):  STONE Mark (Orpington):  TASSELL Hugh (Tunbridge Wells):  VERNON Colin (Worcester):  WALDOCK Adrian (Walton-on-Thames):  WELLS Jonathan (Norwich):  WOOD Richard (Eccleshall):  WOODHAMS Mason (Hastings):  WRIGHT Jonathan (London)

NEW YEAR AFTERNOON

AKEYA-PRICE Robert (Croydon):  ALLEN Timothy (London):  BILLETT Stephen (Southsea):  BULLOCK Lee (Islington):  BUNN Matt (Sevenoaks):  BUSWELL Paul (St.Leonards-on-Sea):  CALVERT John (Nottingham):  COSENS Derek (Bexhill-on-Sea):  COUNSELL Robert (Brighton):  CROCKETT Stephen (Birmingham):  CUTMORE David (Woodford Green):  DESWARTE Ian (Farnham):  DICKERSON Trevor (Maldon):  ENCIU Liviu (London):  EVANS Helen (Romford):  EVERITT David (Haywards Heath):  FLEMING  Andrew (Bexhill-on-Sea):  FOLEY Phil (Rainham):  FORBES Douglas (Wooburn Green):  FOWLER David (Snodland):  FRASER Alan (Orpington):  FRASER Chris (Nottingham):  HIBBITT Arthur (Newport):  HJORT Helge (St.Leonards-on-Sea):   HOWES David (Croydon):  HUNT Jon (Deal):  JAMES Allyson (Port Talbot):  KEARSLEY Raymond (Mitcham):  KELLY Paul (St Leonards-on-Sea):  KLINK Gerwin (Germany):  KLUDSZUWEIT Kim Ira (Germany):  LUCAS Ken (St Leonards-on-Sea):  MUSTAFA Miha (Spain):  NAUNDORF Jo-Jan (Germany):  OYAMA Harunobu (Cambridge):  ROBSON Caroline (Enfield):  RUTTEN David (Netherlands):  SCHEMBERA Joerg (Germany): SMART Robert (Hastings):     STONE Mark (Orpington):  TASSELL Hugh (Tunbridge Wells):  TICEHURST Alan (Eastbourne):   VERNON Colin (Worcester):  WARDA Siegfried (Eastbourne):  WEBB Roy (St Leonards-on-Sea):  WELLS Jonathan (Norwich):  WHEELER James (Hastings):  WILLSON Gary (Hastings):  WILSON Matthew (Paignton): WOOD Peter (Hastings):  WOODHAMS Mason (Hastings):  ZIA Tahsin Tajwar (Bangladesh)

WEEKEND MAJOR (FIDE Rated)

ANBUKUMAR Hajane (Caterham):  BLAKE Norman (Redhill):  BUNN Matt (Sevenoaks):  BUTT Laurence (Eastbourne):  CAVENDISH Joshua (London):  COVE Henry (Hawkhurst):  FORSTER Matthew (Horsham):  FOWLER David (Southampton):  HIBBITT Arthur (Newport):  HJORT Helge (St.Leonards-on-Sea):  HIGGS Joshua (Crawley):  HOLTON Jake (Witnet):  JACKSON Paul  (Kenley):  KELLY Paul (St Leonards-on-Sea):  KLUDSZUWEIT Kim Ira (Germany):  LIU David (Tonbridge):  MAHONEY Nicholas (Doncaster):  MATTHEW Ian (Portsmouth):  MUSTAFA Miha (Spain): PECK Silas (Ipswich):  POOLEY Robert (Herne Bay):  SCIUPOKAS Arunas (Lithuania):  SHERWOOD Chris (Catford):  WICKMAN Teddy (Hawkhurst):  ZHOU Yang-Jian (South Croydon)

WEEKEND MINOR

AHLUWALIA Amardip (Crawley):  BILLETT Stephen (Southsea):  BISHOP Geoffrey (Lewisham):  BULLOCK Lee (Islington):  COOK Chris (Potters Bar):  COSTELOE C. Andrew (London):  DRENNAN William (London):  FLEISCHER Jeff (Croydon):  FOLEY Phil (Rainham):  GRANGE David (Ilford):  HEATH Christopher (Rudgwick):  HUDSON Jeremy (Bexhill-on-Sea):  JONES Michael (London):  KERBY Nigel (Bishop’s Stortford):  LE BAIGUE Clive (Broadstairs):  LOVELL William (Islington):  MARSHALL Chris (Rochester):  NEWTON Richard (Winchester):  ORR David (Bexley):  OSBORNE Hugh (Seaford):  ROBERTS Anthony (Merseyside):  SANDERCOCK E.Barry (Chalfont St.Giles):  SELLICK Simon (Bracknell): SHAHOUD Michael (Tonbridge):  SKIELNIK Joseph (London):  STONE Mark (Orpington): TEBBLE Greg (Norwich):  VELAYUDHAM Kartik (Frant, East Sussex):  WALDOCK Adrian (Walton-on-Thames):  WALLACE Robert (St.Leonards-on-Sea):  WEN Jackson (Orpington):  WEN Jessica (Orpington):  WILLSON Gary (Hastings):  WILSON Matthew (Paignton):  WOODHAMS Mason (Hastings):  WRIGHT Jonathan (London)

WEEKEND UNDER-120

BUSWELL Paul (St.Leonards-on-Sea):  CARR John (Portsmouth):  CROCKETT Stephen (Birmingham):  DE SANTOS Andrew (Preston):  EVERITT David (Haywards Heath):  FRASER Alan (Orpington):   HAWORTH Ken (Worthing):  HOWES David (Croydon):  JACKSON Will (Andover):  JELLISS George (Hastings):  LANG Neil (Bromley):   MILLER Max (Northampton):  OYAMA Harunobu (Cambridge):  RATNESAN Ranesh (Kingston upon Thames):  ROBERTSON James (Tunbridge Wells):  ROBSON Caroline (Enfield):  SMART Robert (Bexhill-on-Sea):  TAYLOR Paul (West Midlands):  VERNON Colin (Worcester):  WALLMAN James (Verwood):  WARDA Siegfried (Eastbourne)