Entrants 14/15

HASTINGS MASTERS
Entries as at 2.1.2015

The Ratings shown below have been taken from the December List

RODSHTEIN Maxim, ISR, gm, 2676
EDOUARD Romain, FRA, gm, 2659
MISTA Alexandr, POL, gm, 2614
FIER Alexandr, BRA, gm, 2592
BOGNER Sebastian, SUI, gm, 2586
ZHAO Jun, CHN, gm, 2585
LAGARDE Maxime, FRA, gm, 2576 – Junior         
SENGUPTA Deep, IND, gm, 2566
HAWKINS Jonathan, ENG, im (gm elect), 2552
HEBDEN Mark, ENG, gm, 2523
VAKHIDOV Jahongir, UZB, gm, 2502- Junior
GORMALLY Daniel, ENG, gm, 2499
ARKELL Keith, ENG, gm, 2489
FLEAR Glenn, ENG, gm, 2460
KJARTANSSON Gudmundur, ISL, im 2451
GLEDURA Benjamin, HUN, im, 2450
HUNT Adam, ENG, im, 2437 – Junior
GALYAS Miklos, HUN, im, 2428
ASHTON Adam, ENG, fm, 2398
SOWRAY Peter, ENG, fm, 2365
JACKSON James, ENG, fm, 2356
BATES Richard, ENG, im,2349
MANNION Stephen, SCO, im, 2345
WALLNER Joachim, AUT, fm, 2340
LONGSON Alex, ENG, fm, 2339
MAISURADZE Nino, FRA, wgm, 2323
BELLIN Robert, ENG, im, 2338
KIRK Ezra, ENG, fm, 2308 – Junior
OLSAROVA Tereza, CZE, wim, 2302
CONSTANTINOU Peter, ENG, fm, 2276
PROSVIRIAKOV Vladimir, USA, im, 2271
KIEFER Daniel, GER, 2255
LEDGER Dave, ENG, fm, 2244
EAMES Robert. ENG, fm, 2237
BRUSTKERN Jurgen, GER, fm, 2236
BRITTON Richard, ENG,fm,2230
WEBB Laurence, ENG, 2272
TERNAULT Mathieu, FRA, 2225
KHEIT Wahbi, ISR, 2223
MARUSENKO Petr, UKR, im, 2194
BYRON Alan, ENG, 2188
HAUSSERNOT Celine, FRA, wfm, 2186 – Junior
TALSMA Paul, NED, 2186
FLEAR Christine, FRA, wim, 2181
ROLVAG Mikael, NOR, 2191
ANDERSON John, ENG, 2180
JAUNOOBY Ali, ENG, 2175
SNAPE Ian, ENG, 2162
RAYNER Francis, WLS, 2148
HACKNER Oskar Anton, ENG, 2145
RIENWALD Patrick, AUT, 2144
BURROWS Martin, ENG, 2128
SUGDEN John, ENG, 2105
MULLER Martin, GER, 2102
BURNETT Jim, ENG, 2100
CAFFERTY Bernard, ENG, fm, 2095
ARMSTRONG Malcolm, ENG, 2086
VANHEIRZEELE Daniel, BEL, 2081
KALAIYALAHAN Akshaya, ENG, 2080
MANN Johannes, GER, 2080
WADDINGTON Mike, ENG, 2067
WADSWORTH Matthew, ENG, 2064
HAVARD Ramstad, NOR, 2063
GREGORY Stephen, ENG, 2056
TAYLOR Adam C., ENG, 2056 – Junior
BROWN Tom, WLS, 2054
BARTON R.Alan, ENG, 2042
FROEWIS Annika, AUT, 2036 – Junior
LOW Zhen Yu Cyrus, SIN, 2028
LARSEN Andreas, NOR, 2010
ROGGENSACK Hans Peter, GER, 2010
WALLIS Ian, ENG, 2009
NORINKEVICIUTE Rasa, LTU, wfm, 2007
FRYER David, ENG, 2004
SPANTON Timothy, ENG, 2002
ter STEEG Marcus, Ger, 2000
BOARDMAN Jeffrey, ENG, 1999
NICCOLI Tony, ENG, 1996
PICKERSGILL Adrian, ENG, 1994
SIKKEL Dirk, NED, 1984
ACOSTA Mariano, USA, 1981
TSOGBAYAR Baterdene, MGL, 1981
DA CES Philippe, BEL, 1973
OTHMAN Mustapha, NGR, 1973
LIANG Jake, ENG, 1953
MUNKHBAYAR Janjaadorj, MGL, 1943
SHEPLEY Julian, ENG, 1942
YOUNG Mel, ENG, 1939
KALAVANNAN Koby, ENG, 1935 – Junior
FRASER John, ENG, 1934 – Junior
FLEMING Andrew, ENG, 1928
HALAGANNAVAR Akshay, IND, 1881
WILLSON Ollie, ENG, 1874
SLADE Theodore, ENG, 1869
HIGGS Joshua, ENG, 1863
DENNIS Nigel, ENG, 1842
KYRKJEBO Hanna, NOR, 1831
STONEHOUSE Thomas, ENG,1798
BREWER Callum, ENG, 1793
FRENCH Max, ENG, 1763
WETTASINHA Vasantha, SRI,1761
MACRAE James, SCO, 1723
McKENNA John, ENG, 1722
POOLEY Mark, ENG, 1686
DENHAM Colin, WLS, 1685
KYRKJEBO Marte, NOR, 1598
HAEGIN Thomas, SUI
DEAN Michael, ENG, 1574
107 players to date

CHRISTMAS MORNING TOURNAMENT
ALLEN Timothy (Earlsfield):  BARON Margaret (Haverfordwest):BEDWELL Richard (       ):  BOWHAY Mark (Shaftesbury):  BROOKE Ian (Oxford):  BRYANT Marc (Hastings):  BULLOCK Lee (Islington):  CHAKRABORTY Niloy (India) :CLOAD Adrian (St.Leonards-on-Sea):  COLLINS Alan (Oxford):  COLLINS Samuel (Inverclyde):  CROUCH Timothy (London):  CUTMORE Martin (Ashford): DAVIS John (Betchworth):   DEMPSEY John (USA):  DENHAM Colin, Haverfordwest):  DE SANTOS Andrew (Preston):  DESWARTE Ian (Tongham):  EVERITT David (Haywards Heath):  FLEISCHER Jeff (Croydon):  FOLEY Phil (Rainham):  FOWLER David (Snodland):  FRASER Alan (Orpington):  FRASER Christopher (GOODFELLOW Russell (Tunbridge Wells): GOELDENBOOG Jurgen (Germany):  HEATH David (Maidstone):  HIBBITT Arthur (Newport):  HJORT Helge (St.Leonards-on-Sea):  HORLOCK Peter (Godalming): HOWES David( South Croydon): HOWELL Chris (Redhill): (South Croydon):  HUDSON Jeremy (Bexhill): JAMES Allyson (Port Talbot):  JELLISS George (St.Leonards-on-Sea):  KAYA Batuhan (Hastings):  KELLY Paul (St.Leonards-on-Sea):  LICHTE Martin (Germany):   LUCAS Ken (St.Leonards-on-Sea):MAHONY Nicholas (Doncaster): McALEENAN Charles (London): MOORE Gillian (Southampton):  MOORE John (Eastbourne):  NALDRETT Geoffrey (Slough):NYMAN John (Sutton):  OAKMAN Steve (Hastings):  O’GORMAN Brendan (London):  PAGE Martin (London):  PONTONUTTI Anna (Hastings): POTTER Mark (Salisbury):  REID David (Glasgow): RICHARDSON Roy (Hastings): ROBERTS Anthony (:ROGAL Christopher (London):  ROUANE Brendan (Hastings):  RUMSEY Victor (Folkestone):  SCHMERWITZ Reinhard (Germany):  SELLICK Simon (Bracknell):  SMART Robert (Eastbourne):  SMITH Paul (Hove):  STOKES Paul (Putnet):   STONE Mark (Orpington):  TASSELL Hugh (Tunbridge Wells):  WALDOCK Adrian (Walton-on-Thames): WELLS Jonathan (Norwich):  WILSON Matthew (Paignton):  WOODHAMS Mason (Hastings): WRIGHT Jonathan (London)
(68 entries to date)

CHRISTMAS AFTERNOON TOURNAMENTS
ALLEN Timothy (Earlsfield):  ANDERSEN Guttorm (NOR): ANSTEAD Jerry (Tunbridge Wells):  BARON Margaret (Haverfordwest): BLEWITT Steve (Hastings) BULLOCK Lee (Islington):  BRYANT Marc (Hastings):  CALVERT John (Nottingham):  CLOAD Adrian (St.Leonards-on-Sea):  COLES Steven (London):  COSENS Derek (Behill):  CROUCH Timothy (London):  CUTMORE David (Woodford Green):  DAVIS John (Betchworth):  DESWARTE Ian (Tongham):  EVERITT David (Haywards Heath):  FOLEY Phil (Rainham):  FOWLER David (Snodland):  FRASER Alan (Orpington):  FRASER Christopher (          ): GOLDENBOOG Jurgen (Germany): GUNN Michael (Guildford): HJORT Helge (St.Leonards-on-Sea): HORLOCK Gerrwin (Germany) KYRKSEBO Eirik (Norway):  LOWE Daniel (Battle): MARUSENKO Timothy, (UKR): O’GORMAN Brendan (London): OLIPHANT Tim (Belgium): PLUG Arjan (Netherlands):  ROBSON Caroline (Enfield): ROGAL Christopher (London):  ROWLES Sarah (Aberystwyth):  RUTTEN David (Netherlands):  SMART Robert (Eastbourne):  SMITH Paul (Hove):  STEUART Lona (Hastings): STONE Mark (Orpington):  TASSELL Hugh (Tunbridge Wells): TAYLOR Natalie (YorkUniversity): WALDOCK Adrian (Walton–on-Thames): WEBB Roy (St.Leonards-on-Sea):  WELLS Jonathan (Norwich):   WILLSON Gary (Hastings):  WILSON Matthew (Paignton): WOOD Peter (Hastings): WOODHAMS Mason (Hastings)
(58 entries to date)

WEEKEND MAJOR TOURNAMENT
AKEYA-PRICE Robert (Croydon):  BENSON Sean (Gerrards Cross): BLAKE Norman (Oxted): BOUMPHREY Luke (Liverpool) :BRYANT Marc (Hastings): CANNONE Antoine (FRA): CAVENDISH Joshua (London):  CLAYTON Tristan (Wallington):  COVE Henry (Hawkhurst) :DACOSTA Aloysio )Brazil): DAVIDSON Laura (Virginia Water):  FOWLER David (Southampton):  GAMBLE Raymond (Derby):  GOELDENBOOG Jurgen: HAMILTON Michael (Brighton): HART DYKE James (Weald of Kent):  (Germany): JACKSON Paul (Kenley): KALAVANNAN Koby (Coulsdon):KELLY Paul (St.Leonards-on-Sea): LIU David (Tonbridge):MAHONY Nicholas (Doncaster): MATA Andy (Tonbridge):  O’GORMAN Brendan (London): OPENSHAW David (London): OSBORNE Hugh (Seaford): PLUG Arjan (Netherlands):  RUTTEN David (Netherlands): SARAVANAN Karthik (Gt.Yarmouth):SHEIKH Nasrullah (London): STAMPE Chris (Canterbury):VELAYUDHAM Kartik (Frant) :  WELLS Jonathan (Norwich):  WRIGHT Jonathan (London)
(32 entries to date)

WEEKEND MINOR TOURNAMENT
ARNOLD Paul (Canterbury): BULLOCK Lee (Islington): CAIN Michael (Hove): COCKS Elliot (Chelmsford):  COOK Chris (Potters Bar):  COSTELOE C. Andrew(London): CROUCH Timothy (London):  FLEISCHER Jeff (Croydon):  FOLEY Phil (Rainham):  FORBES Douglas (High Wycombe):  GARDNER Joan (Berkhamsted): GILBERT David (Welling):  HEATH Chris (Rudgwick):  HIBBITT  Arthur (Newport): HUDSON Jeremy (Bexhill): JELLISS George (St.Leonards-on-Sea):  JONES Michael (London):   LOVELL William (Islington):   MINSHULL Grant (Brighton):MOSS Stephen (Kingston-on-Thames):  MUNKHBAYAR Bayarjavkhlan (France): NAMOUK Omer (Abingdon): NEWTON Richard (Winchester) OPEDAL Jan Petter (Norway):  ORR David (Bexley):  OSBORNE Keith (Seaford):  POOLEY Robert (Herne Bay):  RATNESAN Ranjeiv (Kingston):  ROBERTS Anthony (Birkenhead): ROGAL Chris (London):  SELLEN John (Hove): SMITH Paul (Hove):  STONE Mark (Orpington):  STRAUSS Dona (Brighton):  WALDOCK Adrian (Walton-on-Thames): WALLACE Robert (St.Leonards-on-Sea):  WALLIS David (Worthing): WILLSON Gary (Hastings):  WILSON Matthew (Paignton): WOODHAM Mason (Hastings)
(40entries to date)

WEEKEND UNDER-120 TOURNAMENT
BARON Margaret (Haverfordwest):  BROCKWELL Lee (Bexleyheath):   CARR John (Havant):  CARR Wendy (Havant):  CHADWICK Susan (Brighton):  CLOAD Adrian (St.Leonards-on-Sea):  DE SANTOS Andrew (Preston):  EVERITT David (Haywards Heath): FRASER Alan (Orpington):  HAWORTH Ken (Worthing): HOLDSTOCK Anthony (Dartford):  HOLLIDAY Edmund )Maidenhead):  HOWES David (South Croydon):  HUGHES Peter (Birmingham): JACKSON Paul (Coulsdon CF): JACKSON Will (Andover) : JOHNSON Elizabeth (Hampton):  KAYA Batuhan (Hastings): KOLANI Arjun (Hastings): LANG Neil (Bromley):   LE BAIGUE Clive (Margate): LATUSKIE Ian (Weald of Kent):OAKMAN Steve (Hastings):  PEEL Warren (Tonbridge) :  RATNESAN Ranesh (Kingston):  ROBSON Caroline (Enfield): ROWLES Sarah (Aberystwyth):  SARAVANAN Preethi (Gt.Yarmouth): SHEIKH Anum (London): TAYLOR Natalie (York University): TOURNIER Patrice (St.Leonards-on-Sea):  WHEATLEY David (Margate)
(30 entries to date)

NEW YEAR TOURNAMENT
BARON Margaret (Haverfordwest):  BRYANT Marc (Hastings):  BULLOCK Lee (Islington):  CROUCH Timothy (London):  DEMPSEY John (USA):   DE SANTOS Andrew (Preston):  EVERITT David (Haywards Heath):  FOLEY Phil (Rainham):  FORBES Douglas (High Wycombe):  FRASER Alan (Orpington):  GAMBLE Raymond (Derby):  GARDNER Joan (Berkhamsted):  GOELDENBOOG Juren (Germany): HJORT Helge (St.Leonards-on-Sea):  HOWES David (South Croydon):  JELLISS George (St.Leonards-on-Sea):  KEARSLEY Raymond (London): KELLY Paul (St.Leonards-on-Sea): KLINK  :  Gerwin (Germany)LAWSON David (Pinner): REGAN Natasha (Epsom): ROWLES Sarah (Aberystwyth):  SCHMERWITZ Reinhard (Germany):  SELBY  Oscar (Epsom): STONE Mark (Orpington): TAYLOR Paul (West Midlands):  WALDOCK Adrian (Walton-on-Thames): WELLS Jonathan (Norwich):  WILSON Matthew (Paignton):  WOOD Peter (Hastings): WOODHAMS Mason (Hastings): WRIGHT Jonathan (London)
(38 entries to date)