Entrants 2015/16

Masters
  Name Fed Bye Title FIDE ECF Jr. F
  BERKES Ferenc HUN   GM 2648      
  KHENKIN Igor GER   GM 2594      
  MISTA Alex POL   GM 2580      
  PAP Gyula HUN   GM 2552      
  VAKHIDOV Jahongir UZB   GM  2538      
  SULSKIS Sarunas LTU   GM 2534      
  GORMALLY Daniel  ENG   GM  2500       
  ARKELL Keith ENG   GM  2499       
  FODOR Tamas HUN   GM 2491      
  HEBDEN Mark ENG   GM 2490      
  ROMANISHIN Oleg UKR   GM  2474      
  FLEAR Glenn ENG   GM  2457      
  WILLIAMS Simon ENG   GM 2439      
  BAGI Mate HUN   IM 2421      
  SARKAR  Justin USA   IM  2409      
  EGGLESTON David ENG   IM 2399      
  NAGY Gabor HUN   IM 2378      
  KRISHNA Chandraparti IND   IM 2376      
  BATES Richard ENG   IM 2327      
  LONGSON Alex ENG   FM 2320  221    
  BATCHELOR Peter  ENG     2311   U21  
  RIPARI  Marcelo ARG   FM 2310      
  KARTHIK Venkataraman IND     2310      
  TAYLOR Adam ENG   FM 2292   U18  
  ANDERSON John ENG     2257      
  RUDD Jack ENG     2255      
  PROSVIRIAKOV Vladimir USA   IM 2232      
  LYELL Mark ENG   FM 2228      
  GLUCKMAN David RSA   IM 2219      
  LEDGER Dave ENG   FM 2212      
  CUNNINGHAM Robin USA     2205      
  ROLVAG Mikael NOR     2204      
  ROBERTS Paul SCO     2197      
  KETT Tim WLS  Rd 1   2192      
  WADSWORTH Matthew ENG Rd 9   2190   U18  
  BYRON Alan ENG     2188      
  SINGH Vishnu TTO     2180   U21  
  SNAPE Ian ENG     2168      
  CROCKER Philip ENG     2162      
  EGGLESTON Thomas  ENG Rds 5,6   2159 207    
  BURROWS Martin ENG     2146      
  NORTON Craig ENG     2146      
  GOATER Kevin ENG     2141      
  LOCHTE Thomas GER     2139      
  TARHON Brian ENG     2139      
                 
  HELBIG  Paul ENG     2122      
  RAYNER Francis WLS     2106      
  GOLDING Alex ENG     2100   U18  
  CAFFERTY Bernard ENG Rd 5 FM 2096      
  GAUDEAU  Valentine FRA Rd 1   2080 201    
  BROWN Thomas WLS Rds 1,5,6    2066      
  WADDINGTON Mike ENG     2066      
  ATAKO Chino ENG     2050      
  GALLAGHER Daniel ENG     2050   U18  
  NORINKEVICIUTE Rasa LTU   WFM 2036      
  Ter STEEG Marcus GER Rd 6    2036      
  WILLSON Ollie ENG     2033   U21  
  RAMSTAD Harvard NOR     2026      
  LARSEN Andreas NOR     2005      
  OYAMA  Akito ENG     2005 204 u18  
  SIKKEL Dirk NED     1991      
  SHARMA Amit IND     1990      
  PICKERSGILL Adrian ENG     1986      
  SPANTON Timothy ENG     1958   U18  
  RICE Chris ENG     1956      
  BREWER Callum ENG     1945    U18  
  YOUNG Mel ENG     1901      
  HAND Freddie ENG   1878      
  WILSON Matthew ENG     1865      
  GOLDING James ENG     1862   U18  
  DENNIS Nigel ENG     1809      
  GLUCKMAN Paul RSA     1802   U18  
  GIBBS Daniel ENG     1796 140    
  RUANE Brendan ENG     1794      
  STONEHOUSE Thomas  ENG      1778   142    
  KEARSLEY Raymond ENG     1723      
  MacRAE James SCO     1693      
  BORLAND Scott ENG     1651      
   EVANS ENG     1577 107 F  
  DEAN Michael ENG     1562      
  84 entrants            
Weekend Major         
  De COVERLY  Bourne End     2037 186    
  TAMOSIUNAS Tomas LTU     2031      
  HJORT Helge  Hastings & St. Leonards / Hendon     1949 179    
   LUACES Alfredo  St. Leonards     1919      
  FOWLER David 2  Hamble/Gosport     1892  176    
  WRIGHT  Jonathan Richmond     173    
  KELLY Paul  Hastings & St. Leonards       172    
  HAYWARD Phillip Oxford City      1895 170    
  COCKS Elliot Chelmsford     1728 157 U18  
  BATCHELOR Paul Brighton &Hove     2026 169    
  HICKMAN John Reading  Rd 1   1965 169    
  HEATH Christopher Horsham       167    
  CAVENDISH Joshua  London     1832 165 U21  
  JACKSON Paul Coulsdon     1896 165    
  GARTSIDE Carl  Clay Cross       161    
  COVE Henry Weald of Kent       159    
  VERMA Adyita  Coulsdon CF       159 U18  
  SEDGWICK David  Mushrooms     1973 157    
  JACOBS Robert Tunbridge Wells        155     
  POOLEY Robert Herne Bay       155    
   FAULKNER Martin Haywards Heath     1783 154  
  O’GORMAN Brendan DHSS  Rd 1     153  
  BUTT Lawrence Hastings & St.Leonards       152     
  RATNESAN Ranesh Surbiton       150 U18  
  HART DYKE James Weald of Kent      1649 9    
  GOODFELLOW  Tonbridge    1783 148    
  SIT Victoria  Coulsdon CF         Rd 1   148  F  U18    
  FOLEY Phil  Rainham      1675 142    
  DAVIDSON Laura Sandhurst          Rd 1   1428  137 U18   
  DENHAM  Colin Haverfordwest         Rd 1   1658 132    
  SCHMERWITZ Reinhard  GER     1810  147    
  31 entries               
Weekend Minor         
  BRYANT Marc  Hastings & St. Leonards     1823 147    
  MARSHALL  Chris  Rainham      1835 147    
  MINSHULL Grant Brighton & Hove       143    
  MAHONEY Nicholas  Doncaster City Scy     1752  143    
  BISHOP Geoffrey  Chislehurst       143    
  ROGAL Chris  Hendon / Hastings     1725 143    
  NEWELL David  East Cheshire / Altrincham       141    
  McGLADDERY  David     1700       
  OSBORNE Hugh   Eastbourne Rd 1      139    
  KERBY Nigel  Bishops Stortford       138     
  WALDOCK Adrian Walton-on-Thames     1664 138    
  WILTSHIR Rich Rushall        138    
  GILLETT Paul Cirencester       137    
  ROBERTS Anthony Wallasey       137    
  BRITNELL Matthew  Lewes Rd1     135    
  NAMOUK Omer  Hastings & St. Leonards Rd 1      135     
  MOUNTFORD  Corinne Hertford       134     
  HUDSON Jeremy Hastings &  St. Leonards     1646 134    
  BULLOCK Lee Hackney     1558 132    
  OSBORNE Keith
ENG       132    
  COSTELOE Andrew  Muswell Hill     1675 129    
  MITCHELL  Robert  NZL     1613 128    
  STONE Mark         128    
  FLEISCHER Jeff ENG        128    
  CROUCH  Timothy J.        1537 127    
  WILLSON Gary Hastings & St. Leonards       125    
  JONES Michael  Chislehurst     1517  125  
  CAIN Michael Brighton       124    
  NEWTON Richard          123    
  FORBES Douglas Gerrards Cross Rd 1   1583 121    
  GAUDEAU Alain  Middlesex Rd 1    1437 113    
  SELLICK Simon         109    
  HARVEY Derek Hastings & St. Leonards  Rd 4          
  33 entrants              
Weekend U120         
  WOODHAMS Mason  Hastings & St.Leonards            
  LA BAIGUE Clive Margate       115    
  GARFIELD Alex Kent Juniors             Rd1   114 U18  
  SMART Robert  Hastings & St Leonards      1400 112    
  TSELOS Aristotelis (Ross)       1373   U18  
  ELLINGER Will  London       109    
  WALLMAN James         108    
  FRASER Alan  Beckenham     1459  107    
  PONTONUTTI Anna Hastings & St. Leonards       107    
  ROBSON Caroline       1570 107   F
  ARCHER David  Godalming       105    
  CHADWICK Susan  Brighton & Hove      1430  105     
  OYAMA Haranobu        1557 105    
  BUSWELL Paul  Hastings & St. Leonards       103    
  OAKMAN Stephen Hastings & St.Leonards        103    
  JOHNSON Mark  Colchester       100    
  METCALFE Charlie      1375 94 U18  
  SHLOK Verma  Coulsdon CF     1100 91  U18  
  EVERITT D.
Haywards Heath       90    
  JELLISS George  Hastings & St.Leonards       81    
  RATNESAN Radha Surbiton     1046  79 U18 F
  TSELOS Alexander (Alex) GRE     1121   U18  
  TOURNIER Patrice Hastings & St. Leonards       37    
  BARON Margaret Haverfordwest Rd 1      25+    
  JOHNSON Zoe Colchester       0 U18               F
  STEUART Lona  Hastings & St. Leonards  Rd 1     0    
  26 entrants               
Christmas Morning         
  BURNETT Jim  Doncaster Chess Society     2087 196    
  HJORT Helge Hastings & St Leonards / Hendon       179    
  FARSHAD Al Eccleshall     1933 176    
  WRIGHT Jonathan Richmond     1923 173    
  ANSTEAD Jerry Tunbridge Wells / Hastings       172    
  KELLY Paul Hastings & St. Leonards       172    
  HICKMAN John Reading       169    
  STOKES Paul Battersea     1884 167    
  LICHTE Martin  GER       166    
  CUTMORE  Martin Folkestone       164    
   CHAPMAN Matthew  Fareham       162    
  HEATH David Maidstone     1631 162    
  GARTSIDE C.
Clay Cross     1866 161    
  RUMSEY Victor  Battersea     1864 161    
  WILSON Matthew         159    
  McALEENAN C Athenaeum       158    
  DESWARTE Ian  Guildford     1794 156    
  POTTER M
ENG       156    
  NYMAN John King’s Head     1794 154    
  O’GORMAN  Brendan DHSS       153    
  HIBBITT A. Banbury Rd 1    1760 152    
  PAGE M.
ENG     1858 152    
  BRYANT Marc Hastings & St. Leonards     1823 147    
  BOSWELL Jacob Cheddleton & Leek     1584 145 U18  
  MAHONEY Nicholas Doncaster City SCY     1752 143    
  FOWLER David  Snodland       143    
  FOLEY Phil Beckenham     1459 142    
  MOORE Gillian  Southampton     1848 139    
  WALDOCK Adrian Walton-on-Thames      1664 138    
  ROBERTS Anthony  Wallasey Rd 1      137    
  HUDSON Jeremy Hastings & St. Leonards     1646 134     
  MOORE John  Eastbourne Rd 1     133    
  COLLINS A.
        132    
  DENHAM  Colin Haverfordwest     1658  132     
  BULLOCK  Lee  Hackney     1558 132    
  TASSELLL Hugh  Tunbridge Wells       132     
  FLEISCHER Jeff          128    
  CROUCH Timothy J. King’s Head / Pimlico       127    
  ALLEN Timothy Battersea       121    
  BROOKE  Ian Oxford City       121    
  FORBES Douglas Gerrard’s Cross     1583 121    
  CLOAD Adrian  Hastings & St. Leonards       121     
  NALDRETT  Geoffrey Gerrard’s Cross / Insurance     1602 121    
  FRASER Chris W.Bridgeford.Spondon        120    
  COSENS Derek  Hastings & St. Leonards       115    
  de SANTOS Andrew Preston Crusaders Rd 1      113    
  SMART Robert  Hastings&St.Leonards Rd1    1400 112    
  SELLICK Simon         109    
  FRASER Alan         107    
  ROBSON Caroline       1570  107     
  BUSWELL Paul Hastings & St. Leonards       103    
  CHAPMAN Charles  CSCC & Fareham       103    
  EVERITT D.
Haywards Heath       90    
  JELLISS George         81    
  RICHARDSON Roy Hastings & St. Leonards       75    
  TOURNIER Patrice Hastings & St. Leonards       37    
  BARON Margaret Haverfordwest       25   F
  SCHMERWITZ Reinhard GER            
   58 entrants              
Christmas Afternoon         
  BURNETT James  Doncaster Chess Society      2087 196    
  JAMES Geoffrey Brighton & Hove   2203 191    
  TAMOSIUNAS Tomas LTU     2031      
  COLES Steven Kings Head     1994 179    
  CUTMORE  David  Albany     2067 179    
  FARSHAD Al Eccleshall     1933 176    
  ANSTEAD Jerry  Tunbridge Wells / Hastings       172    
  HICKMAN John Reading       169    
  ENCIU Liviu  Hendon       167     
  GARTSIDE Carl
Clay Cross     1866 161    
  MATA Andy Tonbridge / Hadlow     1714 159    
  McALEENAN Charles Athenaeum       158    
  DESWARTE Ian  Guildford     1794 156    
  WHEELER James  Hastings & St. Leonards Rd 1     156    
  O’GORMAN Brendan DHSS       155    
  BRYANT  Marc  Hastings & St. Leonards     1823  147    
  RUTTEN David  Netherlands     1821      
  FOWLER David Snodland       143    
  FOLEY Phil Upminster     1675 142    
  McKENNA  Crystal Palace / Coulsdon      1736  142    
  WOOD Peter  Hastings & St. Leonards     1849 141    
  WALDOCK Adrian Walton on Thames     1664 138    
  HUDSON  Jeremy Hastings & St. Leonards     1646 134    
  DEBHAM  Colin Haverfordwest     1658 132    
  BULLOCK Lee  Hackney     1558 132    
  TASSELL  Hugh Tunbridge Wells       132     
  GUNN Michael  Guildford     1632 129    
  STONE  Mark         128    
  CROUCH Timothy J. King’s Head / Pimlico       127    
  WILLSON Gary Hastings & St. Leonards       125    
  ALLEN Timothy  Battersea       121    
  CLOAD Adrian Hastings & St. Leonards       121     
  FORBES Douglas Gerrards Cross       121    
  FRASER Chris West Bridgeford Spondon       120    
  STANTON Anthony Brighton & Hove       120    
  CALVERT John Nottingham     1552 116    
  COSENS Derek  Hastings & St. Leonards       115    
  SMART Robert  Hastings&St.Leonards Rd1  0 112    
  UPTON Bill W E DHSS  Rd1   1503 109    
  ROBSON Caroline       1570 107    
  FRASER Alan Beckenham     1459 107    
  OYAMA Haronobu  Cambs.City Chess Club      1557 105    
  BUSWELL Paul Hastings & St. Leonards       103    
  EVERITT David Haywards Heath       90    
  MIKURENDA Alfred Hastings & St. Leonards     1849 88    
  BOSWELL Jacob Cheddleton & Leek         U18  
  GEORGE Jellis         81    
  BARON Margaret  Haverfordwest       25    
   40entrants              
New Year         
  DAKIN Adam Weald of Kent        181    
  HOWELL Chris Redhill Sussex Juniors      2013 181     
  LAWSON Maurice  Reading       180     
  HEPPELL Ian Wimbledon     2077 179    
  TAMSIUNAS Tomas  LTU     2031       
  HJORT Helge  Hastings & St. Leonards     1949 179    
  SHEPLEY Julian  Guildford     1968 179    
   FOWLER David 2 Hamble/Gosport     1892 176    
  WRIGHT Jonathan Richmond     1923 173    
  ANSTEAD Jerry Tunbridge Wells / Hastings       172    
  KELLY Paul  Hastings & St. Leonards       172     
  BATCHELOR Paul  Brighton & Hove     2026 169    
  HICKMAN John Reading       169    
  SUTTON Daniel  Oxford University / RGS Guildford     1803 169    
  JACKSON Paul Coulsdon       165    
  LAWSON David Reading       164    
  HEATH David Maidstone     1631 162    
  GAMBLE Raymond Derby, Spondon     1996 160    
  SCHMERWITZ Reinhardt GER       148    
  BRYANT Marc Hastings & St. Leonards     1823 147    
  ROGAL Chris  Hendon / Hastings     1725 143     
  FOLEY Phil Upminster     1675 142    
  BEDWELL Richard  Hadlow/Tunbridge        141     
  NEWELL David  East Cheshire / Altrincham       141     
  WOOD Peter Hastings & St. Leonards      1849 141    
  ROBERTS Alan  Wallasey       137     
  NAMOUK Omer  Hastings & St. Leonards       135    
  WALLACE Paul Melton Mowbray         135  
  HOWELL Oliver Redhill Sussex Juniors     1490 134  
  HUDSON Jeremy Hastings & St.Leonards     1646 143  
  BULLOCK Lee Hackney     1558 132    
  DENHAM COLIN Haverfordwest     1658 132    
  POURMOZAFARI Ben  Laneham&Oakham       129    
  MITCHELL Robert NZL     1613 128    
  CROUCH  Timothy J. King’s Head / Pimlico       127    
   WOODHAMS  Mason Hastings & St.Leonards       118    
  KOLANI Arjun Hastings &St.Leonards       1410  117     
  de SANTOS Andrew Preston Crusaders       113    
  LANG Neil Chislehurst       110    
  SELLICK Simon         109    
  FRASER Alan  Beckenham     1459 107    
  ROBSON Caroline  Barnet     1570  107    
  BUSWELL Paul  Hastings &  St.Leonards       103     
  EVERITT D.
Haywards Heath       90    
  JELLIS  George         81    
  BARON Margaret  Haverfordwest       25    
   43 entrants              

Entries listed as at 1.1.2016