Entrants 2016/17

MASTERS
TITLE/Name/FED FIDE Rating ECF Grade Bye Club U18/21 F
GM SP Sethuraman IND 2649          
GM Alex Fier BRA 2614 263        
GM Ben Gledura HUN 2585 265     U18  
GM Deep Sengupta IND 2570 257        
GM Murali Karthiekeyan IND 2530       U18  
GM Allan Stig Rasmussen DEN 2502          
GM Daniel Gormally ENG 2498     4NCL Blackthorne Russia    
GM Mark Hebden ENG 2491 244   4NCL Guildford    
IM Gudmundur Kjartansson ISL 2468          
IM Miklos Galyas HUN 2467 237        
IM Justin Tan AUS 2456 242   4NCL Oxfordshire U21  
IM Ramesh Praggnanandhaa IND 2452     Chess Gurukul U18  
FM Mads Hansen  DEN       Skanderborg/Preetzer    
GM Keith Arkell ENG 2450 241   4NCL Cheddleton    
IM Bobby Cheng AUS 2446       U21  
GM Bogdan Lalic CRO 2438 232   Wood Green    
GM Glenn Flear ENG 2430 237   4NCL Guildford    
IM Arghyadip Das IND 2400          
FM Ravi Haria ENG 2383     4NCL Wood Green HK U18  
IM Andrew Ledger ENG 2377 223   4NCL Blackthorne Russia    
FM Pere Garriga Cazorla ESP 2368          
FM Peter Batchelor ENG 2361     4NCL    
IM Mahadevan Siva IND 2359       U18  
IM Robert Bellin  ENG 2353 228        
FM Jesper Thybo DEN 2352     Jetsmark U18  
IM Richard Bates ENG 2341 228   Hackney    
Kristoffer Dyrgaard Sorensen DEN 2311     Prem. Skaklub (Odense)    
FM Laurence Webb  ENG 2300 215   Blackthorne Russia 4NCL    
FM Eu Wen Aron Teh MAS 2279       U21  
Robin Cunningham USA 2267 232        
WIM Ramesh Vaishali  IND 2254         F
Nino Maisuradze FRA 2252 218        
IM Peter Marusenko UKR 2242 216   Hackney    
Edmund Player  ENG 2239 201        
Alistair Hill ENG 2237 204   Battersea    
IM Vladimir Prosviriakov  USA 2236          
Ian Snape ENG 2220 210   Beckenham    
FM Mark Lyell ENG 2213 211   Hackney    
FM Adam Taylor  ENG 2212 206   Anglian Avengers U21  
Freddie Hand ENG 2205 192   Tunbridge Wells U18  
Gordon Scott  ENG 2198 214        
Jens Albert Ramsdale  DEN 2190     SK 1968 U21  
Kelasiame Kaulule  ZAM 2189     Red Arrows    
FM Robert Eames  ENG 2187 206   Hackney    
Carlo Marzano  ITA 2186          
Simon Wilbrandt  DEN 2180     Jetsmark    
Akito Oyama ENG 2174 201   Cambridge City U18  
Mike Healey ENG 2164 213   Richmond & Twickenham    
Koby Kalavannan  ENG 2163 203        
Rasmus Thogersen  DEN 2161          
FM Akshaya Kalaiyalahan  ENG 2160 214     U-18  
Valentin Gaudeau FRA 2159 197   Albany    
John Anderson ENG 2156     Essex    
Alan Byron ENG 2154 198   Wigston    
William Foo  ENG 2145 192        
FM Richard Britton  ENG 2139 208   Hackney    
WIM Christine Flear FRA 2127     4NCL Guildford   F
Martin Burrows  ENG 2124 205   Wigston    
Jens Albert Ramsdale DEN 2100     SK1968 U21  
John Trevelyan  WLS 2082          
Alan Spice  WLS 2081          
Francis Rayner  WLS 2080 197   Hastings & St.Leonards    
John Sugden  ENG 2071 188        
Claudio Boino  POR 2066          
Ollie Wilson  ENG 2060 184        
Hans Peter Roggensack GER 2055     Schachfreunder Frankfurt    
Alan Punnett  ENG 2047     Guildford    
Michael Raddatz GER 2028          
Stephen Dilleigh ENG 2011 186   Horfield & Redland    
Chris Rice  ENG 2002 179   Drunken Knights    
Stuart White  SCO 1999          
WFM Rasa Norinkeviciute LTU 1994 185   Hastings & St Leonards   F
Adrian Pickersgill ENG 1985 171   Hastings & St Leonards / Eastbourne    
Jeffrey Boardman   NZL 1984 187        
Andreas Larsen NOR 1976     Narvik Sjakklubb    
WFM Freja Vansgaard  DEN 1975         F
Paul Bachelor  ENG 1962 178   Brighton & Hove    
Dirk Sikkel NED 1956 178   LSG    
Timothy Spanton ENG 1923 168   Hastings & St Leonards    
Mel Young ENG 1892 154   Hastings & St Leonards    
Brendan Ruane ENG 1867 159   Hastings & St Leonards    
Roger Hutchings  ENG 1845 181        
Wolfgang Reher GER 1832     Segerberger SF    
Harry Press  AUS 1826          
Nigel Dennis ENG 1818 149   Maidenhead    
Matthew Forster  ENG 1813 160        
Matthew Wilson ENG 1791 158   Teignmouth    
Carlos Carulla Pons ESP 1780          
Raymond Kearsley ENG 1718 137   Wimbledon    
Klaus Warnke GER 1995     DWZ Rangliste Ochtmisser SV    
Michael Gunn  ENG 1671 130   Guildford    
James Macrae  SCO 1642` 130        
Holger WITT  GER 1628     SC Viernham    
Oliver Howell  ENG 1575 154  R1      
Michael Dean ENG 1515 106        
Karol SV Lalla GER 1514     DWZ-Rangliste-Ochtmisser    
Christmas Tournament      
Michael Duggan  ENG 2089 180   Bournemouth    
Joshua Pink  ENG 1898 179   Stockport    
Chris Howell ENG 1955 178 Rd 1 Redhill    
Gerald Michaud  CAN   168   Crowborough    
John Hickman ENG 1926 162   Reading    
Carl Portman ENG 1887 154   Banbury    
Carl Gartside ENG 1872 164   Clay Cross    
Russell Goodfellow 1905 160   Tunbridge Wells    
Marc Bryant ENG 1823 141   Hastings & St Leonards    
Kevin Winter ENG 1818 152   Bradford    
Paul Kelly WLS 1813 171   Hastings & St Leonards    
Graham A.Reid  ENG 1800 est.          
Jacob Boswell ENG 1798 165   Cheddleton & Leek U18  
Charles McAleenan  SCO 1792 161   Athenaeum    
Calum Salmons  ENG 1643 161   Brighton & Hove    
Chris Heath ENG 1766 155 Rd 1 Horsham    
Reinhard Schmerwitz GER 1764 149   Schachuziopus Cologne    
Eigil Jorgensen  DEN 1741     Jeme Skaakklub    
Jonathan Erkert ENG   155 est.   Tunbridge Wells    
Atreya Mandnikar  IND 1725 154   Harrow U18  
Phil Foley ENG 1709 148   Upminster    
Aaran Gundry  ENG   148   Banbury    
Hugh Tassell ENG   147   Tunbridge Wells    
Matthew Britnell  ENG   146   Lewes    
Peter Horlock ENG 1611 142   Godalming    
Adrian Waldock ENG 1675 139   Walton-on Thames    
Rich Wiltshir ENG 1622     Rushall    
Mark Stone ENG 1591 136 Rd 4      
Derek Harvey ENG   131   Hastings & St Leonards    
Lee Bullock  ENG 1581 130 Rd 1      
David J.Fowler 1659 129 Rd 1      
Ian Brooke ENG   129   Oxford City    
Gary Owen    128   Eynsford    
Adrian Cload  ENG   127   Hastings & St.Leonards    
Douglas Forbes ENG 1583 124   Gerrards Cross    
Mason Woodhams  ENG   121   Hastings & St.Leonards    
David Howes ENG 1489 119   CCF Sth Norwood    
Bernard Cassidy SCO 1271   Rd 1      
Nishchal Thatte  ENG 1494 116        
John Kimber ENG   115   Hastings & St Leonards    
Jonathan Britnell  ENG 1456 114   Lewes/Sussex Juniors U-18  
Harunobu Oyama ENG 1546 114   Cambridge City Chess Club    
Paul Buswell  ENG   113   Hastings & St.Leonards    
Simon Sellick ENG   113   Bracknell    
Roy Webb ENG   113   Hastings & St Leonards    
Susan Chadwick ENG 1489 110   Brighton & Hove    
Alan Fraser ENG 1422 107   Beckenham & Bromley    
Joan Gardner ENG 1566 107   Hemel Hempstead   F
Sarah Rowles WLS   100       F
George Jelliss ENG   98   Hastings & St Leonards    
Alfred Mikurenda  ENG   89   Hastings & St.Leonards    
David Everitt ENG   84   Haywards Heath    
Patrice Tournier  ENG   45 Rd 5 Hastings & St.Leonards    
New Year Morning      
James Stevenson  SCO 2057 181   Celtic Tigers 4NCL    
David Fowler SCO 1886 178   Hamble/Gosport    
Chris Howell  ENG 1955 178 Rd 1 Redhill    
Martin Lichte GER   176     Schachklub Jever    
John Hickman ENG 1926 162   Reading    
Mark Whitehead  ENG 1935 171   Rochdale    
Paul Kelly WLS 1813 171   Hastings & St Leonards    
Mark Potter ENG   160        
Brendan  O’Gorman ENG 1750 159   DHSS    
Raymond Gamble ENG   155   Spondon    
Chris Rogal  POL 1725 155   Hastings & St Leonards    
Chris Hann ENG   Est 150   Hastings & St Leonards    
Reinhard Schmerwitz GER 1764 149   Schachuzipus Cologne    
Phil Foley ENG 1709 148   Upminster    
Aaron Gundry  ENG   148   Banbury    
Robert Akeya-Price  ENG 1727 147   Coulsdon U-18  
Lee Bullock ENG 1581 147        
Nicholas Mahoney  ENG   147        
David Heath  ENG 1675 145   Maidstone    
William Lovell ENG 1565 145   St.Paul’s School U18  
Jan Peter Opedal NOR 1678 142   Trondheim    
Marc Bryant ENG 1823 141   Hastings & St Leonards    
Derek Roebuck AUS 1653 139   Kings Head    
Adrian Waldock ENG 1675 139   Walton-on-Thames    
Anthony Roberts  ENG   137   Wallasey    
John T A Moore  ENG   131   Eastbourne    
Jeremy Hudson ENG 1633 125   Hastings & St.Leonards    
Omer Namouk  ENG   122   Hastings & St.Leonards    
Mason Woodhams  ENG   121   Hastings & St.Leonards    
David Howes ENG   119   CCF & S. Norwood    
Timothy Allen 1507 118   Battersea    
Jonathan Erkert  ENG   115 est.   Tunbridge Wells    
Jonathan Britnell  ENG 1456 114   Lewes/Sussex Juniors U18  
Simon Sellick ENG   113   Bracknell    
Alan Fraser ENG 1422 107   Beckenham & Bromley    
Anna Pontonutti  ENG   101   Hastings& St.Leonards    
George Jelliss ENG   98   Hastings & St Leonards    
David Everitt ENG   84   Haywards Heath    
Roy Richardson ENG   73   Hastings & St Leonards    
New Year Afternoon      
James Stevenson   SCO 2057 181   Celtic Tigers 4NCL    
John Hickman ENG 1926 162   Reading    
Wout van Veen NED 1827     SV Oud Zuylen Utrecht    
Paul Kelly WLS 1813 171   Hastings & St Leonards    
Mark Whitehead  ENG 1935 171   Rochdale    
Alan Barton  ENG 2024 167   Hastings & St.Leonards    
Jerry Anstead ENG 1927 165   Hastings& St Leonards    
Brendan O’Gorman ENG 1750 159   DHSS    
Chris Rogal  POL 1725 155   Hastings & St Leonards    
Robert Akeya-Price ENG 1727 147   Coulsdon U-18  
Jonathan Erkert  ENG   155   Tunbridge Wells    
Raymond Gamble  ENG 1914 155   Spondon    
Phil Foley ENG 1709 148   Upminster    
Aaron Gundry ENG   148   Banbury    
Hugh Tassell  ENG   147   Tunbridge Wells    
William Lovell ENG 1565 145   St.Paul’s School U18  
Jan Peter Opedal NOR 1678 142   Trondheim    
Marc Bryant ENG 1823 141   Hastings & St Leonards    
Laura Davidson  ENG 1549 140     U-18 F
Derek Roebuck AUS 1653 139   Kings Head    
Adrian Waldock  ENG 1675 139   Walton-on-Thames    
Derek Cosens  ENG   135   Hastings & St.Leonards    
Peter C. Wood  ENG 1689 135   Hastings & St.Leonards    
Derek Harvey  ENG   131   Hastings & St.Leonards    
Lee Bullock  ENG 1581 130        
Omer Namouk  ENG   121   Hastings & St.Leonards    
Mason Woodhams ENG   121   Hastings & St.Leonards    
David Howes  ENG 1489 119   CCF & Sth Norwood    
Timothy Allen ENG 1507 118   Battersea    
Alan Fraser ENG 1422 107   Beckenham & Bromley    
John Calvert ENG 1494 106   Mechanics    
Roy Webb ENG   106   Hastings & St Leonards    
Sarah Rowles  WLS   100   Aberystwyth   F
David Everitt ENG   84   Haywards Heath    
Weekend Congress Major      
David Fowler SCO 1886 178   Hamble/Gosport    
Tobias Stock ENG   178   Broadstairs    
Guy Batchelor ENG 1952 174   Willesden & Brent    
Helge Hjort  DEN 1914 173   Hendon    
John Hickman ENG 1926 162 Rd 1 Reading    
Carl Gartside ENG 1872 164   Clay Cross    
James McDonnell  IRL 1859 169   Streatham    
Paul Jackson ENG 1835 166   Coulsdon    
Omar Jebari ENG   173        
Anantha P. Anilkumar  ENG 1823 178 Rd 1 KICA U-18  
Paul Kelly WLS 1813 171   Hastings & St Leonards    
Jacob Boswell ENG 1798 165   Cheddleton & Leek U18  
S. Panaiappan IND 1796          
Charles McAleenan  SCO 1792 161   Athenaeum    
Ian Deswarte  ENG 1819 160   Guildford    
Russell Goodfellow  ENG 1905 160   Tunbridge Wells    
Nicholas Mahoney ENG 1725 147   Doncaster    
Chris Rogal  POL 1725 155   Hastings & St Leonards    
Phil Foley ENG 1709 148   Upminster    
Lawrence Butt  ENG 1629 150   Eastbourne    
Jonathan Eckert  ENG   155 est.   Tunbridge Wells    
Lucy Bennett-Stevens 1519 143 Rd 1 Sussex Juniors / Horsham    F
Adrian Pay ENG   136   Central London Chess League    
Druv Easwar  ENG 1455 143 Rd 1 Milton Keynes U-18  
Elizabeth Johnson   ENG 1354 110      U-18  F
Weekend Congress Minor      
Marc Bryant ENG 1823 141   Hastings & St Leonards    
Aaron Gundry  Eng   147   Banbury    
Hugh Tassell ENG   147   Tunbridge Wells    
Geoffrey Bishop ENG 1699 146        
Adrian Waldock ENG 1675 139   Walton-on-Thames    
Gary Willson  ENG   137   Hastings & St Leonards    
Hugh Osborne  ENG   138 Rd 1 Eastbourne    
Anthony Roberts  ENG   137 Rd 4 Wallasey    
Mark Stone ENG 1591 136   Petts Wood & Orpington    
John Linney    135 Rd 4 Suffolk    
LeeBullock ENG 1581 130        
Jeff Fleisher ENG   130   Croydon    
David J.Fowler  ENG 1659 129 Rd 1      
Jeremy Hudson ENG   125   Hastings & St.Leonards    
Robert Mitchell  NZL 1609 124   Sidcup    
Mason Woodhams  ENG   121   Hastings & St.Leonards    
CM Shreyas Royal ENG 1519 104  Rd1 Kent Juniors U18  
Simon Sellick ENG   113   Bracknell    
Weekend Congress U120      
Bill Upton ENG 1528 110   DHSS    
Timothy Allen ENG 1507 118   Battersea    
David Howes ENG 1489 119   CCF SouthNorwood    
Neil Lang   117   Chislehurst    
Leo Yu   116 Rd 1 South Coulsdon    
Harunobu Oyama  ENG 1546 114   CambridgeCity Chess Club    
Paul Buswell  ENG   113   Hastings & St.Leonards    
Alex Garfield SUI       Weald of Kent    
Alan Fraser ENG 1422 107   Beckenham& Bromley    
William Stock ENG   106   Hastings & St Leonards    
Tim Yu  ENG 1328 104 Rd 1 S.Coulsdon    
Robert Upton ENG   94   Hastings & St Leonards    
Paul Munro   88 Rd 1      
John Cattermole ENG   85   DHSS    
David Everitt ENG   84   Haywards Heath    
Keerthana Easwar  ENG 1028 82 Rd 1 Milton Keynes U18 F
Suriya Velayudham  ENG 1043 72     U18  
Ken Haworth ENG   68   Worthing    
Patrice Tournier  ENG   45   Hastings & St.Leonards    
Andrew Couchman  ENG   0 Rd 1 East Grinstead    
Sam Perry  ENG     Leek    
Iona Steuart  ENG   0   Hastings & St.Leonards   F
Utkarsh Bhamidimarri   0   Queen Elizabeth’s School Chess Club U18